Impresii din “Scoala altfel” – cu adevarat …o altfel de scoala

Ne apropiem cu pasi repezi de finalul anului scolar 2017-2018: un an destul de dificil, daca stam sa ne gandim la micile sincope care l-au presarat ( minivacante prilejuite de sarbatori ori inzapeziri). Daca ne gandim bine, zilele libere nu displac nimanui, ba dimpotriva, insa faptul ca ne iesim din ritm, ” din mana”, si este necesara o perioada de reacomodare, mie, ca dascal, imi displace. Anul scolar a fost dificil si pentru faptul ca multi dintre elevii scolii au fost angrenati in multe si dese concursuri si competitii care, cu siguranta, i-au solicitat serios. Dar … asa cum se spune:” Dupa fapta si rasplata!” iata ca a venit si pentru noi multasteptata saptamana de “Scoala altfel”.

Pe chipurile scolarilor  din clasele primare razbatea emotia si nerabdarea, chiar inainte de debutul indragitei saptamani. Asteptarile nu le-au fost inselate. Multe si variate au fost activitatile in care s-au implicat. O experienta inedita au avut-o elevii claselor a 2-a A si a 3-a A, coordonati de doamnele profesoare Nela Gani si Stela Vargoliu. In data de 25 aprilie au organizat o excursie la Frog’s House, din localitatea Albesti, judetul Constanta. Sigur ca multe intrebari au rasarit in mintea tuturor: ” Frog’s House … ce mai e si asta?”, ” Ne jucam cu broaste? Le studiem?”. Cert este ca, nu stiu de ce, poate in verva ce ne-a cuprins nu am aflat conotatia exacta a numelui locatiei. Am fost asa de surprinsi de etapele programului riguros stabilite de organizator, am avut atatea de vazut si  de facut, incat acum am ramas cu dilema si … cred ca este bine asa … iata: se iveste un argument pentru o eventuala revenire acolo. Etapele programului s-au succedat cu o aparenta lipsa de corelatie. Am ajuns dimineata, cu pofta enorma de aer proaspat, la marginea unei dumbravi. Am fost preluati de organizator, care ne-a indicat detaliile primei etape: descoperirea unor indicii aflate prin parcurgerea unui traseu printr-o padurice pitoreasca, ajutati de o busola si o harta a locului.  Descoperirea indiciilor ne-a condus pe traseul adecvat care ne-a infatisat stravechea cetate Albesti, foarte putin cunoscuta, dar care a devenit interesanta, dupa ce am primit o sumedenie de informatii despre importanta ei de odinioara.

Nu se poate sa nu amintim despre minunatii bujori rosii si galbeni ce impanzeau zona si, pe care, desigur, ii puteam doar admira, deoarece in mod clar, nu ne-a venit vreo idee nastrusnica de a-i dizloca din arealul lor, ceea ce, de altfel, era si interzis.  Urmatoarea etapa a programului s-a potrivit ca o manusa nevoilor noastre dupa o etapa de efort sustinut. Gazdele ne-au pregatit un pranz gustos care … ( bucurie mare pe fetitele noastre) … ne-a fost servit de micile domnisorele costumate ( cum altfel ?) decat in bucatarese.

Mai apoi, din nou la lectia de istorie, in repertoriu transcurricular cu lectia de sport: scolarii nostri s-au costumat in cavaleri si au luat lectii de tir cu arcul. Ce mai galagie, ce mai chiote, cu adrenalina la rang de cinste! Apoi, incet-incet, nivelul ” bateriilor” a inceput sa scada, volumul decibelilor a scazut, am fost serviti cu cate o gogoasa abundent pudrata cu zahar aromat, ne-am urcat in microbuze si … la drum spre casa.

Insa … cate lectii n-am facut oare in acea zi? Istorie, geografie, cercetasie, gastronomie, sport, bucuria petrecerii timpului liber impreuna, toate s-au ingemanat si au lasat in sufletele copiilor nostri amintiri deosebite, ce vor dainui cu siguranta in mintea si sufletele lor.

 

sdr

dav

dav

dav

sdr

dav

dav

 

 

dav

dav

dav

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail