Lumea contemporană. Globalizarea/Istorie clasa a VII-a

După prăbușirea comunismului în 1989 și desființarea URSS lumea a devenit multipolară. Evoluția statelor din Asia, China și Japonia,  contribuit la schimbarea structurii politico-economice a lumii. Formarea alianțelor regionale, UE, SUA și regiunea Asia-Pacific au determinat globalizarea.(Extinderea unui fenomen economic, politic și cultural la nivelul Globului pământesc)

Globalizarea s-a intensificat în sec. XXI și se manifestă pe plan economic, politico-demografic și cultural.

Societatea informațională are începuturile în anii 1956-1957 și s-a dezvoltat în ultimele decenii datorită creșterii nevoii de comunicare, progresului tehnologiilor și limbajelor de comunicare, generalizării folosirii calculatorului. Se deschid astfel perspective noi, revoluționare în toate domeniile existenței. Un moment de referință îl reprezintă anul 1989 când Sir Tim–Berners Lee a creat protocolul HTTP și limbajul HTML punând bazele WWW.

Dezvoltarea societății informaționale a generat noi forme de comunicare (rețele sociale), cunoaștere (Wikipedia), cercetare, învățare (școala online) și divertisment (jocuri).

Problemele globale

  • Terorismul
  • Migrația din motive economice sau politice (zone de război)
  • Poluarea
  • Încălzirea globală
  • Boli incurabile
  • Epidemii

Bibliografie Maria Ochescu, Istorie, Manual pentru clasa a VII-a, Editura art Klett, pag 106-115

Manual digital

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail