Școala Gimnazială Nr.1 Eforie Nord -pe harta Școlilor Prietenoase cu Natura

See related image detail. Facebook

În cadrul programului Școli Prietenoase cu Natura, invităm elevii și părinții să participe la activități educative:

  • Categoria 1 Hrănirea păsărilor în timpul iernii și realizarea unei liste de specii care au fost observate la hrănitoare (se documentează cu 1 poză)
  • Categoria 2 Protecție Prevenirea coliziunii păsărilor cu geamurile prin amplasarea de autocolante cu o formă și cromatică variate pe geamuri (se documentează cu 1 poză) Plantare specii de plante (flori, arbori, arbuști autohtoni) prietenoase cu vieţuitoarele (se documentează cu 1 poză)
  • Categoria 3 Spring Alive Participarea la programul Spring Alive prin cel puțin o activitate la alegere
  • Categoria 4 Biodiversitate La alegere cel puțin una din activitățile enumerate la punctul 4 în regulament (în această categorie intră  Amplasare cuib artificial,  Ziua mondială a apei, Ziua pamantului etc.)
  • Categoria 5 Olimpiada speciilor Participare la Olimpiada speciilor (rezolvarea testelor de pe cont individual în etapa județeana de către min 5 elevi/școală și cadru didactic coordonator al programului, cu date validate)

https://www.facebook.com/SOR.BirdLifeRomania

pagina web a Societății Ornitologice Române (SOR)

pagina web a programului Școli prietenoase cu natura (SPN)

pagina cu materiale a programului SPN

Grupul de facebook destinat programului SPN

pagina de Facebook al organizației SOR

pagina de Facebook al biroului teritorial Cluj

pagina de instagram al organizației SOR

pagina Youtube al organizației SOR

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail