Să învățăm…altfel, în clasa a 5-a B

In perioada 30 octombrie-3 noiembrie 2017 s-a desfășurat in scoala noastra săptămâna Școala altfel.

20171030_122003Pentru elevii clasei a 5-a B a fost o minunată ocazie de a petrece  timpul împreună, în mod agreabil si instructiv. Elevii au desfasurat diferite activități pe parcursul cărora au îmbinat distractia cu învățarea activa.20171030_122457

Săptămâna a debutat cu activitatea de educatie ecologică Coast Watch desfășurată in parteneriat cu ONG Mare Nostrum. Elevii au monitorizat starea de curățenie, nu prea grozavă!, a plăjii orasului. Desi  bătea un vânt cumplit, a fost o activitate interesantă prin conculziile desprinse de elevi referitoare la atitudinea oamenilor față de mediu.

O activitate amuzantă a20171031_150940 fost “Halloween la noi in clasa”, când elevii s-au costumat si au adus dulciuri cu specific de toamna.

20171101_11160320171101_10562120171101_103641“Pe urmele strămoșilor” a fost intitulată vizita de documentare la Muzeul Marinei Romane din Constanța unde elevii au putut urmări evoluția marinei române, de la monoxilă, la cele mai moderne vase maritime. Unul dintre cele mai amuzante momente ale vizitei a fost in curtea muzeului unde copiii au putut atinge exponatele si s-au putut urca pe unele dintre ele. Vizita in Constanta s-a incheiat la McDonalds, moment foarte apreciat de toti participantii, flămânzi dupa atâta plimbare. 🙂

20171101_114950

Pentru că toți copiii iubesc animalele, elevii au vizionat în clasă, filmul artistic ”Întoarcerea acasă”, in care povestea celor trei eroi le-a mers la suflet micilor spectatori.  Săptămâna s-a incheiat cu competitiile sportive, la care nu este neaparat important să câștigi, cât sa participi.

Impresii ale elevilor

Mie mi-a placut foarte mult deoarece am vizitat locuri frumoase si ne-am distrat. (Cristi)

Mie mi-a placut foarte mult atunci când am făcut petrecerea si filmul. De fapt mi-a placut absolut TOTUL (B20171030_125733ibi)

A fost o săptămână  EXTRAORDINARĂ!! Sper să fie la fel în fiecare an! (Victor)

Mie mi-a placut cel mai mult când am facut petrecerea de Halloween, când am vizitat Muzeul de Marina si când ne-am uitat la film. A fost o saptamana frumoasa si relaxanta! (Ruxi)

A fost o experienta placuta pentru mine si ceilalti colegi ai mei. Locurile vizitate au fost extraordinare si activitatile de asemenea… Sper sa ne distram in continuare la fel de mult. (Sara)

Mie 20171101_115324mi-a placut mult acel film, ati facut o alegere foarte buna a fost incredibil (Eric)

Mie mi-a placut cand am facut petrecerea de Halloween. Si cand ne-am uitat la film. (Alexandra)

Mie mi-a placut excursia in Constanta. A fost o experienta minunata. Sper sa ne mai distram asa! (Maria B.)

Mi-a placut foarte mult petrecerea de Halloween si cand am privit filmul Intoarcerea acasa, foarte frumos si sper sa ne distram asa in fiecare an. (Marian)

Mie mi-a placut cand am fost la Muzeul Marinei. A fost EXTRAORDINAR! (Mara)

Mie mi-a placut filmul, pe plaja,la muzeu si la Halloween. Multumim doamna si sa aveti o saptamana EXTRAORDINARA. (Alex).

Mie mi-a placut foarte mult petrecerea de Halloween. A fost foarte frumoasa si in acelasi timp foarte distractiva. (Stefan).

A fost foarte frumos in Scoala altfel! (Maria M.)